معرفی رشته

مدت دوره:  3 سال
معرفی رشته :

معرفی رشته ارتودانتیکس:

دندانهای نامنظم، شلوغ و بیرون زده از زمانهای خیلی دور برای بعضی افراد به عنوان یک مشکل مطرح بوده است و تلاش برای رفع این مشکلات به حداقل 1000 سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد. در آثار یونان و اتروسکان (از توابع ایتالیا) دستگاههای ارتودنسی ابتدایی (که با کمال تعجب خوب هم طراحی شده بودند) یافت شده است. با تکامل دندانپزشکی در قرون 18 و 19 تعدادی وسیله درمانی توسط مؤلفین مختلف برای مرتب کردن دندانها ارائه شد و به سرعت تکامل یافت. با تلاش ادوارد انگل در دهه 1890 ارتودنسی به عنوان یک رشته تخصصی در دندانپزشکی مطرح و شناخته شد و انگل نیز «پدر ارتودنسی نوین» لقب گرفت. به طور خلاصه، اهداف ارتودنسی نوین را می توان برقراری بهترین تعادل بین روابط اکلوزال، تأمین زیبایی دندانها و صورت، ثبات نتایج به دست آمده، بقاء طولانی مدت دندانها و ترمیم سیستم دندانی دانست. در حال حاضر ارتودنسی به طور رسمی از طرف انجمن ارتودنتیستهای آمریکا به صورت زیر تعریف شده است:

ارتودنسی بخشی از دندانپزشکی است که به نظارت، هدایت و تصحیح ساختارهای دندانی و صورتی در حال رشد و یا فاقد رشد اختصاص دارد و شامل مواردی است که به حرکت دندانها یا اصلاح بدشکلی ها (مالفورماسیون ها) و روابط غلط استخوان فکها نیاز دارد. دستیابی به این هدفها از طریق تنظیم روابط دندانها و استخوانهای صورت و با اعمال نیرو و یا تحریک و تغییر مسیر نیروهای فانکشنال در داخل مجموعه جمجمه و صورت تحقق می پذیرد.

مسئولیتهای عمده حرفه ارتودنسی عبارتند از :

تشخیص، پیشگیری، مداخله و درمان تمام ناهنجاریهای دندانی و استخوانی؛ طرح ریزی، کاربری و کنترل دستگاههای متحرک، ثابت و فانکشنال؛ و هدایت دندانها و ساختارهای دربر گیرنده آنها برای دستیابی به روابط مطلوب فیزیولوژیک و زیبا بین ساختارهای تشکیل دهنده صورت و جمجمه و حفظ این روابط.

معرفی برنامه آموزشی دوره تخصصی ارتودانتیکس:

دوره تخصصی ارتودنسی یکی از دوره های مصوب نظام آموزش عالی درکشور جمهوری اسلامی  ایران است که به اعطاء  مدرک دانشگاهی تخصصی  می انجامد. این دوره مجموعه ای هماهنگ از فعالیت های آموزش نظری – عملی – بالینی وتحقیقاتی می باشد که متخصصین این رشته را قادر می سازد تا توانایی تشخیص و درمان انواع مشکلات دندانی و روابط فکی ناصحیح را کسب نمایند.

نحوه پذیرش و طول دوره آموزشی:

 شرط ورود به این دوره تخصصی ، قبولی و کسب نمرات لازمه در آزمون ورودی دستیاران تخصصی است که همه ساله بطور مدون توسط وزارتخانه برگزار گردیده و پذیرفته شدگان  آن اعلام می گردند.   طول دوره تخصصی ارتودنسی در حال حاضر 3 سال و  به صورت تمام وقت طبق آیین نامه و مقررات شورای آموزش دندانپزشکی وتخصصی می باشد.

اخذ مجوز جذب ۱۰۰ عضو هیات علمی در دانشکده دندانپزشکی مشهد
پنج شنبه, 02 شهریور 1396
خبر جذب هیات علمی دندانپزشکی     اخذ مجوز جذب ۱۰۰ عضو هیات علمی در دانشکده دندانپزشکی مشهد معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: یکی از کارهای کارگروه توسعه و تعالی علوم دندانپزشکی؛ نیازسنجی تعداد اعضای هیأت علمی در دانشکده های دندانپزشکی کشور است و بر این اساس با... ادامه مطلب...

بازديدكنندگان

امروز: 3
اين هفته: 3
هفته‌ي گذشته: 57
اين ماه: 166
ماه گذشته: 220
افراد آنلاين:1
اعضا ی آنلاین : 0
مهمان آنلاین : 1